2023. november 3., péntek

Szülőként érdemes tudnod, milyen egy középiskolai felvételi teszt


Ha négy- hat- és nyolcosztályos gimnáziumba vagy technikumba jelentkezik a gyereked, akkor januárban központi írásbeli vizsgán fog részt venni.  

Ezt tudod már egy ideje, készültök a megmérettetésre. Lélekben és talán otthon meg  különórákon is.

Tudod, hogy a matematikai és magyar nyelvi feladatsorok 10-10 feladatból állnak, és a vizsgázóknak tantárgyanként 45 percük van 10 feladatra. (Az SNI-sek kapnak plusz 15-15 percet). A feladatsor minden esetben 50 pontos.

Magas pontszámot nehéz elérni. 2023-ban a középiskolai írásbeli feladatoksorok átlagpontszáma a nyolcadikosoknál magyarból 33 pont, matekból 21 pont volt. 50 pontot csak néhányan érnek el – országos szinten.

Ha még nem gyakoroltatok együtt, akkor ideje belenézned egy-egy felvételi tesztbe matekból és/vagy magyarból, esetleg próbáld megcsinálni te magad is a kettőt 2 x 45 perc alatt!

Láthatod, hogy nem hagyományos tesztekről van szó. Ezek feladatsorok a tudást többnyire nem úgy kérik számon, ahogyan azt általában az iskolai dolgozatokban megszokta a gyereked.  

Az Oktatási Hivatal honlapján fel vannak sorolva a témakörök, amelyek szerepelnek felvételi tesztekben. Ezeket az iskolában gyakran időbeli eltéréssel, külön-külön anyagrészekként tanulják. A felvételin ezek egymással kombinálva jelennek meg a legtöbbször oly módon felépített feladatokban, ahogyan azokkal a tankönyvekben vagy a tanórákon nem találkoznak.

Ilyenek például a diagramokkal kapcsolatos vagy a szöveges feladatok. Nem megy semmire a százalékszámítás képleteivel, ha nem érti, hogy a feladat különböző részeiben alapot, százalékértéket vagy százaléklábat jelent ugyanaz a szám (ami esetleg nem is konkrét számmal kifejezett mennyiségként van megadva, hanem például egy kördiagramban középponti szögként ábrázolják, és aránypáral számolható ki.) Kevés az is, ha ugyan rutinosan old meg egyenletet, de nem képes a feladatok szövegét műveletekre átkonvertálni, azaz egyenletben felírni.

A magyar tesztekben hasonló a helyzet: esetenként egy feladaton belül meg kell találnia adott szófajú és/vagy szóképletű és adott hangrendű szavakat, egyúttal meg is kell találnia egy táblázatban, hogy azok milyen mondatrészi funkcióban vannak, vagy épp melyik mássalhangzótörvény vonatkozik. Vagy: hiába tud értőn olvasni; kaphat a szövegértésben olyan körmönfont módon megfogalmazott kérdéseket, hogy repül miatta 4-5 - alkalmasint nagyon sokat érő - pont. De a legtöbb gyereknek (és felnőttnek) sok gyakorlásra van szüksége ahhoz is, hogy például adott mondatszámú, nyelvhelyességében, helyesírásában és külalakjában kifogástalan fogalmazást írjon tíz perc alatt adott témában.

Ha átlagon felül szeretne teljesíteni, akkor nagyon fontos

-          tudja biztosan az alapokat

-          képes legyen egymásra építeni a tanultakat

-          legyen feladatmegoldási rutinja (akkor is megértse, hogy mire kérdez rá a feladat, ha az szokatlan módon van megfogalmazva)

-          jól tűrje a stresszt (vizsgaszituáció, szorít az idő)

-          érzelmileg támogató hátteret tudjon maga mögött

 

Sajnos az utolsó kitétel nem egyértelmű sok szülő és tanár kolléga számára . A következő felvételivel való posztban erről olvashattok.








 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése